Nasza działalność

Stowarzyszenie prowadzi zarówno działalność statutową, nieodpłatną, jak i działalność gospodarczą.

Misja: Nasza misja polega na tworzeniu inspirującego i inkludującego środowiska, w którym młodzież, rodziny, seniorzy oraz osoby o szczególnych potrzebach mogą rozwijać się kulturalnie i społecznie. Poprzez różnorodne zajęcia z zakresu edukacji nieformalnej, chcemy wzbogacać życie naszych uczestników, umożliwiając im aktywny udział w kulturze, a tym samym w życiu społecznym.

Cele:

1. Rozwijanie Pasji Kulturalnych: Oferowanie różnorodnych zajęć z dziedziny kultury, takich jak warsztaty artystyczne, wykłady, spotkania dyskusyjne czy projekty twórcze, które pozwolą wszystkim uczestnikom a w szczególności seniorom i osobom o szczególnych potrzebach rozwijać swoje zainteresowania.
  2. Integracja Społeczna: Tworzenie przestrzeni, w której uczestnicy mogą nawiązywać nowe znajomości, wymieniać się doświadczeniami oraz wspólnie tworzyć projekty kulturalne.
  3. Podnoszenie Jakości Życia: Przyczynianie się do podniesienia jakości życia poprzez aktywność intelektualną i artystyczną, co może pozytywnie wpływać na zdrowie psychiczne i emocjonalne uczestników.
  4. Inkluzja Społeczna: Zapewnianie dostępu do kultury osobom o szczególnych potrzebach, poprzez dostosowywanie zajęć i pomieszczeń do ich potrzeb oraz tworzenie atmosfery akceptacji.
  5. Edukacja Nieformalna: Oferowanie alternatywnych form nauki, które poszerzają wiedzę uczestników o historii, sztuce i kulturze, niekoniecznie skupiając się na tradycyjnych aspektach edukacji.

Program Zajęć:

1. Warsztaty Artystyczne: Malowanie, rzeźbienie, fotografia, teatr amatorski – różnorodne warsztaty pozwalają uczestnikom rozwijać swoje zdolności twórcze.
  2. Wykłady Historyczno-Kulturalne: Spotkania z ekspertami z różnych dziedzin, które prezentują historię sztuki, kultury i tradycji.
  3. Wycieczki Kulturalne: Organizacja wycieczek do muzeów, teatrów, wystaw oraz miejsc kulturalnych, aby uczestnicy mogli poznać różnorodność oferty kulturalnej miasta.
  4. Spotkania Dyskusyjne: Regularne spotkania, podczas których uczestnicy mogą wymieniać się swoimi spostrzeżeniami na temat kultury, sztuki i wydarzeń kulturalnych.
  5. Projekty Twórcze: Wspólne tworzenie projektów artystycznych, np. wystaw, spektakli czy występów, które pozwalają uczestnikom wyrazić swoją kreatywność.

Stowarzyszenie Ad astra to miejsce, w którym kultura staje się narzędziem aktywizacji i integrowania seniorów oraz osób o szczególnych potrzebach. Poprzez bogaty program edukacyjny, staramy się stworzyć atmosferę wspierającą rozwój osobisty i artystyczny naszych uczestników, a także promować otwartość na różnorodność i inkluzję społeczną.