Aktywizacja społeczna i zawodowa osób niepełnosprawnych województwa opolskiego: Włączając się do społeczności, budując przyszłość!

W ramach projektu zaplanowano cykl działań mających na celu wsparcie osób niepełnosprawnych.
Obejmuje to warsztaty z integracji sensorycznej, arteterapię, zajęcia ruchowe oraz warsztaty dietetyczne, które będą połączone z edukacją na temat prawidłowego żywienia. Łącznie zakładana jest realizacja 12 warsztatów. Miejsce realizacji to Centrum Integracji w Łące Prudnickiej, świetlica wiejska w Konradowej, Zakład Aktywizacji Zawodowej w Nysie.
Dodatkowo, planowane jest utworzenie grupy wsparcia dla osób niepełnosprawnych, która będzie organizować spotkania integracyjne, udzielać pomocy psychologiczno-terapeutycznej, wymieniać informacje oraz dostarczać inne dostępne formy wsparcia dla osób niepełnosprawnych. Spotkania w ramach grupy będą się odbywać w Centrum Integracji Lokalnej w m. Łąka Prudnicka, w świetlicy wiejskiej w m. Konradowa lub w innych miejscowościach w powiecie nyskim i prudnickim. W ramach działalności grupy prowadzone będą spotkania integracyjne, konkursy, pogadanki, konsultacje dot. funkcjonowania osób niepełnosprawnych. Uczestnikami grupy będą zawodowi terapeuci, psycholodzy i edukatorzy mający doświadczenie pracy z osobami niepełnosprawnymi, dobrze znający środowisko tych osób, ich potrzeby i możliwości. Każde spotkanie będzie trwać min. 3 godziny, łącznie 14 spotkań.

Zostanie wykonana wystawa fotograficzna ukazująca uczestników zadania w formie stałej wystawy fotograficznej w budynku Centrum Integracji w Łące Prudnickiej.
Ponadto w ramach zadania zostanie zrealizowane wydarzenie ambientowe- stworzenie „żywej biblioteki”, w której osoby niepełnosprawne pełnią rolę „książek-filmów”, a uczestnicy mogą je „wypożyczać” poprzez oglądanie ich online.
Każda osoba niepełnosprawna ma przypisany tytuł i opis, który odnosi się nie tylko do jej niepełnosprawności, ale również do jej zainteresowań, pasji, zawodu itp. Na przykład, „Niewidoma bizneswoman” lub „Podróżnik na wózku”. Uczestnicy mogą wybrać osobę niepełnosprawną i zgłębić jej życie, doświadczenia, poglądy itp. Filmy-książki zostaną udostępnione na platformach społecznościowych/stronach internetowych dzięki czemu uczestnicy będą mogli podzielić się swoimi spostrzeżeniami i odczuciami na temat spotkania z osobą niepełnosprawną oraz jak to wpływa na ich postrzeganie i postawę wobec niej. W planach jest utworzenie pięciu takich filmów-książek. Wydarzenie zostanie zainagurowane podczas spotkania w ramach grupy wsparcia, z udziałem zaproszonych gości, przedstawicieli samorządu, mieszkańców i zainteresowanych.

Aktualizacja 25.08.2023

Mieliśmy pierwsze spotkanie z mieszkańcami Łąki Prudnickiej w ramach projektu „Aktywizacja społeczna i zawodowa osób niepełnosprawnych województwa opolskiego: Włączając się do społeczności, budując przyszłość! „. Łąka Prudnicka to największa wieś w powiecie prudnickim, mieszka tam ok. 300 seniorów, z czego spora grupa to osoby niepełnosprawne. Właśnie dla tych osób jest nasz projekt- wczoraj , w piątek, odbyło się pierwsze spotkanie, a żeby było fajniej, to od razu zrobiliśmy pierwszy warsztat kulinarny pod okiem dietetyka. Nie zabrakło produktów regionalnych, w tym słynnych pierogów (przepis owiany tajemnicą:) rzecz jasna, jak przystało na zwycięski przysmak. Specjalnie dla Was zamieszczamy za to filmik-przepis na ciasto do pierogów.

Następne spotkanie już następny czwartek, o godzinie 16, w Centrum Integracji Lokalnej w Łące Prudnickiej. Będziemy rozmawiać o samodzielności, życiu codziennym oraz o integracji w małych społecznościach. Planujemy spotkania w Centrum Integracji w Łące w każdy czwartek.

Zapraszamy do nas bardzo serdecznie!

W ramach zadania zrealizowaliśmy łącznie 12 warsztatów i 14 spotkań integracyjnych: odbyły się zajęcia ruchowe, rękodzielnicze, spotkania z terapeutą i psychologiem, informatykiem, z którym rozmawiano o bezpieczeństwie w sieci, nie zabrakło warsztatów połączonych z degustacja produktów regionalnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content