Sztuka Spotkania: Edukacyjne Warsztaty i Teatr Włączający Społeczność.

Zadanie z zakresu edukacji kulturalnej stanowi kompleksową inicjatywę, skierowaną do mieszkańców powiatów nyskiego i prudnickiego, mającą na celu promocję wartości kulturowych i artystycznych w społeczności lokalnej. Innowacyjny charakter przedsięwzięcia opiera się na organizacji cyklu warsztatów oraz dwóch unikalnych przedstawień teatralnych, mających za zadanie aktywne zaangażowanie różnych grup wiekowych skupionych wokół Centrum Integracji Lokalnej w Łące Prudnickiej, stąd nazwa – Sztuka Spotkania, czyli spotkania artystycznego wewnątrz lokalnej spólnoty.
Cele zadanie to edukacja kulturalna, aktywność społeczności senioralnej oraz wspieranie rodzin, a także integracja i partycypacja. Dążymy do podniesienia świadomości kulturowej mieszkańców, kładąc nacisk na interaktywne formy przekazu, które angażują uczestników na różnych płaszczyznach. Projekt skupia się na grupie seniorów, oferując im unikalne warsztaty z elementami ruchowymi, takimi jak zumba czy joga, zajęcia z choreoterapii, dostosowanymi do ich indywidualnych potrzeb i możliwości, ale też zajęcia artystyczne, które nakierują uczestników do aktywnego udziału w interaktywnych spektaklach teatralnych, a może do powstania lokalnej grupy teatralnej w przyszłości. Chcemy wspierać aktywny styl życia, w tym seniorów, oraz integrować lokalną społeczność poprzez wspólny udział w zajęciach i spektaklach. Przedstawienia teatralne, dedykowane zarówno dzieciom i rodzinom, jak i grupie dorosłych, mają na celu tworzenie wspólnych przestrzeni artystycznych, które sprzyjają budowaniu więzi rodzinnych i społecznych. Obydwa przedstawienia zostaną zaprojektowane w sposób interaktywny, aby zaangażować widzów. Chcemy, aby uczestnicy czuli
się aktywnie zaangażowani w proces kulturalny i mieli możliwość współtworzenia wydarzenia.
Grupa docelowa do mieszkańcy Łąki Prudnickiej, a także sąsiednich miejscowości z powiatu prudnickiego i nyskiego.
Zadania Projektu:
Organizacja cyklu warsztatów: przygotowanie i przeprowadzenie cyklu interaktywnych warsztatów z elementami ruchowymi, dostosowanych do grupy seniorów, uczestniczących w spotkaniach prowadzonych przez Centrum Integracji Lokalnej (zajęcia ruchowe typu zumba light, joga, choreoterapia, relaksacja ruchowa, ekspresja artystyczna – łącznie 6 warsztatów)
Realizacja dwóch przedstawień teatralnych: realizacja dwóch profesjonalnych przedstawień teatralnych, z uwzględnieniem interaktywności i angażującej formy przekazu, dostosowanej do różnych grup wiekowych. Obydwa przedstawienia (jedno dla dorosłych, a drugie dla dzieci w wieku szkolnym i rodzin z dziećmi) odbędą się w sali teatralnej Centrum Integracji Lokalnej w Łące Prudnickiej.
Promocja Wydarzenia czyli pracowanie strategii promocyjnej, mającej na celu dotarcie do grupy docelowej, tj. osób dorosłych uczęszczających na spotkania Centrum Integracji Lokalnej oraz rodzin z dziećmi (wykonanie plakatów i rozwieszenie ich w miejscach publicznych, informacje na Facebooku oraz portalach internetowych, wysyłanie informacji do lokalnych mediów – portale terazprudnik. pl, prudnik24,.pl, lokalne telewizje w Prudniku i Nysie, gazety Prudnik24 i Tygodnik Prudnicki, Mój Przewodnik, stacje radiowe Radio DOXA oraz INNE Radio w Głuchołazach)
Poprzez te działania, projekt ma na celu stworzenie przestrzeni, w której edukacja kulturalna stanie się inspirującym i dostępnym doświadczeniem dla lokalnej społeczności, zachęcając do aktywnego udziału w kulturze i sztuce.

W ramach zadania odbyły się warsztaty taneczne/chemoterapeutyczne.