Wsparcie i motywacja – program aktywizacji osób z niepełnosprawnością z powiatu prudnickiego po klęsce żywiołowej.

Projekt realizowany na terenie powiatu prudnickiego (z wyłączeniem wyjazdów do Wrocławia i Krakowa) skierowany jest do osób z niepełnosprawnościami oraz ich bliskich, które zostały dotknięte skutkami powodzi we wrześniu 2024 roku, w szczególności z miejscowości najbardziej poszkodowanych (m.in. Łąka Prudnicka, Moszczanka, Skrzypiec, Niemysłowice). W projekcie weźmie udział ok. 70 osób, w tym co najmniej 50 osób z orzeczoną niepełnosprawnością.

Celem projektu jest przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu oraz poprawa zdrowia psychicznego uczestników poprzez kompleksowe wsparcie psychologiczne (indywidualne i grupowe), poradnictwo społeczno-prawne, działania integracyjne i edukacyjne oraz wyjazdy o charakterze kulturalno-terapeutycznym.

Projekt odpowiada na szczególne potrzeby osób niepełnosprawnych, które – poza barierami codziennego funkcjonowania – muszą mierzyć się również z traumatycznymi skutkami katastrofy naturalnej. Zakłada m.in. udział asystentów dla najbardziej potrzebujących uczestników, warsztaty, spotkania grupowe oraz wyjazdy integracyjne do Wrocławia i Krakowa. Działania te mają przyczynić się do odzyskania równowagi emocjonalnej, budowania relacji i poprawy jakości życia.

Projekt uzupełnia dotychczasowe działania Stowarzyszenia Ad Astra na rzecz osób niepełnosprawnych oraz jest spójny z misją organizacji, opartą na przeciwdziałaniu wykluczeniu społecznemu i wspieraniu grup wrażliwych.

Opis zadania:

Celem zadania jest zapewnienie wsparcia psychologicznego i psychoterapeutycznego osobom z niepełnosprawnością oraz ich rodzinom, które ucierpiały w wyniku powodzi, w celu poprawy ich zdrowia psychicznego, jakości życia oraz integracji społecznej, czyli:  1. Psychiczne wsparcie i odskocznia od trudności: Po przejściu przez kryzys, jakim jest powódź, uczestnictwo wsparcie psychologiczne, spotkania, wreszcie uczestnictwo w wyjeździe z akcentem normalności i świątecznej atmosfery pozwoli na chwilę oderwania się od codziennych zmartwień. To ważne dla zdrowia psychicznego i poczucia radości wżyciu uczestników.

2. Integracja społeczna i wzmocnienie więzi: Uczestnictwo we wspólnym doświadczeniu sprzyja integracji społecznej i budowaniu relacji między ludźmi. Udział z działaniach, w tym wyjazdach,  stworzy pozytywne wspomnienia, które pomogą w przezwyciężeniu traumy.

3. Motywacja i inspiracja: Nowe doświadczenia dają szansę na odkrywanie nowych miejsc, co może inspirować uczestników do szukania pozytywnych zmian w swoim życiu. Udział w zadaniu będzie motywujący w dążeniu do podjęcia działań w kierunku odbudowy marzeń i pozytywnych myśli.

4. Podnoszenie jakości życia poprzez dostęp i możliwość korzystania z wysokiej jakości usług, które mogą być niedostępne na co dzień, co może być ważne dla poczucia godności i szacunku dla siebie.

5. Terapeutyczne aspekty podróży w ramach zadania: Podróże same w sobie mają działanie terapeutyczne. Zmiana otoczenia i pozytywne doświadczenia mogą pomóc w procesie zdrowienia po kryzysie.

Kluczowe jest zbudowanie sieci wsparcia oraz zapewnienie dostępu do różnych form pomocy, w tym:

–  wsparcie psychologiczne (grupowe i indywidualne);

– spotkania dla osób niepełnosprawnych oraz dla rodziców i opiekunów (20 spotkań) w ramach grupy wsparcia;

– poradnictwo społeczno-prawne oraz informacje o dostępnych usługach i sprzęcie (4 spotkania);

-asystent osoby niepełnosprawnej (wsparciem zostaną objęte 3 osoby, dla których zakłada się po 240 godzin wsparcia);

– dwudniowy wyjazd integracyjny do Krakowa; – dwudniowy wyjazd z programem kulturalnym do Wrocławia

Zadanie sfinansowane ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

Już od grudnia 2024 rozpoczynamy cykl zajęć i warsztatów dla osób niepełnosprawnych oraz członków ich rodzin/opiekunów. Zapraszamy so śledzenia naszej strony oraz informacji na Facebooku https://www.facebook.com/profile.php?id=100072499185645

Rozpoczynamy także działania grupy wsparcia osób niepełnosprawnych skierowane zarówno do osób niepełnosprawnych jak i do członków ich rodzin/opiekunów. W trakcie spotkań uczestnicy podzielą się swoim doświadczeniem, mogą swobodnie opowiadać o swoich troskach i radościach, a także pomagać sobie w rozwiązywaniu problemów. W grupach będzie obowiązywać zasada zachowania prywatności i szacunku dla godności każdego członka. Spotkania będą odbywać  bezpłatnie i cyklicznie – łącznie 20 spotkań. Tematyka spotkań będzie różnorodna- spotkanie z osobami, które mimo niepełnosprawności, mają zainteresowania i realizują swoje cele życiowe, wspólne czytanie (audiobooki) lub oglądanie filmów i dyskusja, wirtualne podróże po muzeach świata, poznawanie kultury innych narodów, zajęcia z rękodzieła, wdrożenie programów rehabilitacyjnych, które łączą aspekty fizyczne i psychiczne. warsztaty edukacyjne dotyczące radzenia sobie ze stresem, lękiem oraz technik relaksacyjnych.

Spotkania w miesiącu styczniu 2025 odbędą się w dniach 16 i 23 stycznia. Miejsce- Centrum integracji Lokalnej w Łące Prudnickiej.

Spotkania w miesiącu lutym 2025 odbędą się w dniach 14 i 25 lutego. Miejsce- Centrum integracji Lokalnej w Łące Prudnickiej.

Spotkania grupy wsparcia osób niepełnosprawnych w miesiącu marcu odbędą się w dniach 5 i 12 marca. Miejsce Centrum Integracji Lokalnej w Łące Prudnickiej.

Wycieczka do Krakowa – na Jarmark Bożonarodzeniowy wyjechała 47 osobowa grupa, w tym 30 osób niepełnosprawnych.

Od grudnia 2024 prowadzimy zajęcia, w tym indywidualne, z wykwalifikowanym psychologiem. Łącznie wsparciem indywidualnym zostanie objętych 20 osób, a ponadto odbędą się 4 spotkania grupowe (raz w miesiącu, poczynając od miesiąca grudnia).

W ramach zadania „Wsparcie i motywacja – program aktywizacji osób z niepełnosprawnością z powiatu prudnickiego po klęsce żywiołowej” realizujemy działania z zakresu poradnictwa społeczno-prawne oraz informacji o dostępnych usługach i sprzęcie w ramach działania grupy wsparcia osób niepełnosprawnych.

Spotkania ze specjalista będą się odbywać co miesiąc do końca kwietnia 2025.

W miesiącu kwietniu planujemy aż sześć spotkań w ramach grupy wsparcia dla osób niepełnosprawnych. Między innymi, planowane są zajęcia z choreoterapii.

Kwietniowe zajęcia w ramach grupy wsparcia osób niepełnosprawnych – carving, czyli wycinanki i ozdoby z owoców i warzyw, aby posiłki były nie tylko pożywne, ale i piękne.

Spotkania w ramach działalności grupy wsparcia osób niepełnosprawnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content