Mamy rady na odpady

Pełna nazwa projektu to „Realizacja pikników ekologicznych w gminach powiatów nyskiego i prudnickiego w ramach kampanii edukacyjnej na terenie województwa opolskiego MAMY RADY NA ODPADY.” Projekt dotyczył ekologii i ochrony zwierząt oraz ochrony dziedzictwa przyrodniczego.

Problem dużej masy wytwarzanych odpadów komunalnych jest charakterystyczny dla wielu krajów Unii Europejskiej, w tym Polski, Jego rozwiązaniu sprzyja dynamiczny rozwój technologiczny odnoszący się do sposobów unieszkodliwiania, a także powtórnego wykorzystania odpadów. Aby działania te były w pełni skuteczne – i zarazem zgodne z zasadą zrównoważonego rozwoju – musi im towarzyszyć wzrost świadomości ekologicznej, prowadzącej do
zaangażowania mieszkańców w segregację i prawidłową gospodarkę odpadami, realizowany poprzez edukację ekologiczną. Pomimo ogromnej liczby materiałów edukacyjnych, w tym ogólnodostępnych np. w Internecie, licznych kampanii społecznych i wielu innych działań, nadal niewystarczająca segregacja odpadów czy dzikie wysypiska śmieci stanowią problem. Na przykład, w gminie Nysa od dłuższego czasu działa grupa nieformalna NieNasze śmieci, a jej członkowie zajmują się zbieraniem śmieci w lasach, parkach i innych miejscach powiatu nyskiego. Niestety, ta inicjatywa, chociaż świetna, nie rozwiązuje problemów z dzikimi wysypiskami, które się pojawiają coraz to w nowych miejscach. Rozwiązaniem problemu będzie wyłącznie dotarcie do mieszkańców i uświadomienie im, jak ważne są zagadnienia związane z gospodarką odpadami- w tej sytuacji bardzo ważny jest indywidualny kontakt i atmosfera współpracy, zachęcająca do zmiany postawy i zaangażowania w segregację i prawidłową gospodarkę odpadami.

Dlatego też Stowarzyszenie Ad astra, dzięki dofinansowaniu ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego zorganizowało cztery wydarzenia plenerowe o charakterze pro-ekologicznym w 4 gminach łącznie w powiatach nyskim i prudnickim, a mianowicie w m. Dębowiec w gm. Prudnik (powiat prudnicki) oraz w m. Niwnica w gminie Nysa, m. Jasienica Górna, gmina Otmuchów i Paczków (powiat nyski). W programie każdego wydarzenia były warsztaty, zajęcia, konkursy z nagrodami, oglądanie filmów pro-ekologicznych, teatru plenerowego i mnóstwo zabawy.

Serdecznie dziękujemy spółkom gminnym AKWA i EKOM za włączenie się do inicjatywy i wsparcie naszego projektu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content