Akceptacja, aktywność, integracja i wiedza. Festyn edukacyjno-integracyjny dla osób niepełnosprawnych i ich rodzin.

Projekt polegał na zorganizowaniu regionalnej imprezy- festynu o charakterze kulturalnym, integracyjnym i
edukacyjnym w grudniu 2021 roku w Zakładzie Aktywności Zawodowej w Nysie. Projekt otrzymał finansowanie z Urzędu Marszałkowskiego Wojewodztwa Opolskiego ze środków PFRON.
Grupę docelową stanowiły osoby niepełnosprawne, członkowie ich rodzin, opiekunowie, grupy wsparcia osób niepełnosprawnych, pracownicy instytucji zajmujących się osobami niepełnosprawnymi, mieszkańcy woj.opolskiego. Pośrednia grupa docelowa- pracownicy i uczestnicy instytucji zajmujących się osobami niepełnosprawnymi z Polski oraz zagranicznych partnerskich instytucji. Bezpośredni uczestnicy będą rekrutowani z powiatów nyskiego i prudnickiego, a rezultaty projektu w formie prezentacji w j. polskim i angielskim zostaną upowszechnione wśród międzynarodowych organizacji zajmujących się osobami niepełnosprawnymi, z którymi współpracuje Stowarzyszenie Ad astra (Souziti2005 Czechy, VoArte, Portugalia,
Headway Arts, W.Brytania, Jaunuoliu dienos centras, Litwa oraz ANTIGONE, Grecja).
Na całodniowy festyn złożyły się poszczególne wydarzenia w panelach:
Panel edukacyjny – w formie otwartych wykładów i prelekcji:

1. Autyzm i Zespół Tourette’a- przyczyny, objawy i leczenie
  2. Metody integracji społecznej sprawnych inaczej.
  3. Pierwsza pomoc para medyczna dla osób z niepełnosprawnością.
  4. Mózgowe porażenie dziecięce- jak z tym żyć.
    Panel warsztatowy- zajęcia otwarte:
  5. Zajęcia ruchowe dla osób z niepełnosprawnością.
  6. Zajęcia choreoterapeutyczne dla osób z niepełnosprawnością.
  7. Arteterapia dla osób z niepełnosprawnością.
    Panel rekreacyjny:
    1.Gry i zabawy, w tym gry planszowe dla dorosłych.
    2.Zabawowy trening procesów poznawczych.
  8. Zabawy w mini- miasteczku zabaw.
  9. Malowanie twarzy.
  10. Warsztaty rękodzielnicze.
    Dodatkowo:
    1.Punkt pomiaru ciśnienia krwi.
    2.Punkt pomiaru poziomu krwi.
    3.Punkt pomiaru saturacji.
  11. Punkt oceny wad postawy.
  12. Występy artystyczne z udziałem osób niepełnosprawnych- Wytwórnia Działań Kreatywnych/ŚDS Caritas, Zespół Placówek Specjalnych w Nysie i Fundację Czas Na Nas.
  13. Stoisko z wyrobami artystycznymi i rękodzielniczymi wykonanymi przez uczestników grupy wsparcia osób niepełnosprawnych z Jasienicy Górnej (osoby te zajęły się również organizacją poczęstunku dla uczestników festynu – napoje i ciasto przygotowane przez osoby niepełnosprawne podczas spotkania w ramach grupy wsparcia).
    Do udziału w projekcie zostali zaproszeni artyści malujący usta i i nogami ze Światowego Związku Artystów Malujących Ustami i Nogami (m.in. artysta Stanisław Kmiecik, z którym nasze Stowarzyszenie już współpracowało przy wcześniejszych projektach) w celu zorganizowania wystawy oraz pokazów malowania.
    W realizację projektu zostały zaangażowane instytucje takie jak Maltańska Służba Medyczna, Polskie Stowarzyszenie Diabetyków, Polskie Stowarzyszenie Terapii Behawioralnej. Fundacja Pomocy Społecznej i Psychopedagogicznej, OPS w Nysie i Prudniku, PCPR itd.