UE dla Ciebie!- kampania informacyjna na tematpodstawowych praw i wartości UE.

Kampania „UE dla Ciebie” zakłada różnorodne działania edukacyjne, społeczne i medialne, skupiając się na informowaniu o fundamentalnych zasadach UE. Poprzez wykorzystanie nowoczesnych narzędzi komunikacyjnych w działaniach medialnych, szereg działań edukacyjnych i społecznych, dąży do dotarcia do jak najszerszej grupy odbiorców budując silną podstawę dla zrozumienia i docenienia zasad demokracji, równości, wolności słowa, zrównoważonego rozwoju i praw obywatelskich, a jednocześnie motywując i inspirując do aktywności społecznej w każdej formie.

1.Zwiększenie poziomu wiedzy i świadomości na temat praw i wartości UE oraz Karty Praw Podstawowych wśród uczestników kampanii. Naszym celem jest zmienić obecna stagnację. Chcemy zainspirować i zmotywować ludzi do poznawania i doceniania europejskich wartości poprzez organizację warsztatów podczas których uczestnikom zostanie przekazana wiedza o historii, instytucjach, prawach i obowiązkach obywateli UE, a także o wspólnych wyzwaniach i celach, jakie stoją przed Europą. Warsztaty mają mieć charakter interaktywny. Aby wywołać dyskusję, zainspirować, wskazać rzetelne źródła wiedzy oraz uczulić na wszechobecne fake news-y.

Cele projektu to:

  1. Wzmocnienie poczucia tożsamości europejskiej i przynależności do wspólnoty opartej nanprawach i wartościach UE wśród uczestników kampanii. Pragniemy ukazać, że Unia Europejska to nie tylko instytucje i prawo, ale przede wszystkim ludzie i ich wspólna wizja przyszłości. Chcemy to zrobić na podstawie praktycznych przykładów, w sposób przystępny, a jednocześnie o wymiarze edukacyjnym i pro-społecznym/aktywizującym.
  2. Poprawa dialogu i współpracy między różnymi podmiotami zaangażowanymi w ochronę i promowanie praw i wartości UE na szczeblu lokalnym. Dążymy do budowania mostów i współpracy między lokalnymi CSO, pomiędzy obywatelami a instytucjami publicznymi i władzami samorządowymi, instytucjami europejskimi, aby tworzyć silne, zróżnicowane i niezależne, integrujące społeczeństwo obywatelskie.
  3. Przyczynienie się do budowania silnej i zjednoczonej Europy, w której każdy obywatel może korzystać ze swoich praw i uczestniczyć w życiu społecznym, w tym zwiększanie zaangażowania i świadomości mieszkańców w sprawy europejskie, poprzez edukację, informację i konsultacje. Rzecz jasna, mówimy o osiągnięciu tego celu na poziomie lokalnym, ale będziemy dążyć do ukazania uczestnikom projektu możliwości uczestniczenia w programach i projektach finansowanych przez UE, które wspierają rozwój społeczny, gospodarczy, kulturalny i edukacyjny lokalnych społeczności. (przykładem takiego programu jest Erasmus+), uczestnictwa w takich wydarzeniach jak np. Europejski Rok Obywatelstwa Aktywnego i skorzystaniu z innych możliwości i form aktywności i rozwoju. Projekt ma na celu nie tylko informować, ale także inspirować i motywować.
  4. Promowanie idei równości kobiet i mężczyzn Zwalczenie dyskryminacji i przemocy ze względu napłeć, zarówno w sferze publicznej, jak i prywatnej- zwracanie uwagi i niedopuszczenie do dyskryminacji na każdym szczeblu, Podnoszenie świadomości i edukacji społeczeństwa na temat znaczenia równości płci dla rozwoju gospodarczego, społecznego i kulturowego Europy.

W ramach projektu zorganizowano trzy spotkania-warsztaty na temat Karty Prawe Podstawowych oraz wartości europejskich. Pierwsze spotkania odbyło się w sołectwie Łąka Prudnicka w dniu 18 kwietnia, oraz w Niwnicy i Wyszkowie Śląski w dniach 5 i 6 czerwca. Naszymi prelegentami byli europosłanka Danuta Jazłowiecka oraz Rafał Dymek z Fundacji Schumana.

6 lipca odbyło się wydarzenie podsumowujące cały projekt: były występy lokalnych zespołów, poczęstunek w „europejskiej kuchni” , napoje w „europejskich ” kubkach, i na cam koniec, puszczanie lampionów na plaży jeziora. Lampiony przygotowały przedstawiciele lokalnych NGO, które też zostały zaangażowane do udziału w projekcie. Całe wydarzenie miało miejsce nad jeziorem nyskim, w ośrodku Błękitna Zatoka. Zdjęcia można nadal oglądać w siedzibie Stowarzyszenia – zapraszamy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content