Zielona sztuka – zrównoważona edukacja kulturowa/ Green arts- sustainability in cultural education.

Projekt jest realizowany ze środków Erasmus +. Nasze Stowarzyszenie Ad astra jest liderem partnerstwa z portugalskim stowarzyszeniem No Encalço de Ideias – Associação.

Projekt opiera się na działaniach z zakresu sztuki performatywnej i sztuk stosowanych i ma na celu rozwijanie i promowanie europejskiej różnorodności kulturowej i dziedzictwa. Obejmuje szereg działań: 40 warsztatów, 4 występy, ale także tworzenie filmu, który posłuży jako przewodnik po najlepszych „zielonych” praktykach artystycznych oraz rozwiązaniach, oraz bloga, który stanie się ważnym narzędziem do uzyskiwania informacji zwrotnej i zachęcania do udziału szerszej sieci organizacji twórczych i interesariuszy z całej Europy.

Obydwie partnerskie instytucje od dawna bazują swoje działania na zasadach włączenia i różnorodności, a wraz z zasadą równouprawnienia płci są one fundamentalne w naszej pracy: wszystkie działania instytucji partnerskich mają charakter inkluzywny (większość uczestników pochodzi z grup dyskryminowanych, w tym osoby niepełnosprawne) i różnorodność jest mile widziana. Działania projektu naturalnie uwzględniają perspektywę równouprawnienia płci i przyczyniają się do równego wzmocnienia kobiet i mężczyzn.

Głównym nurtem działań projektowych będzie jednak pro-ekologiczna edukacja dla dorosłych uczących się (stąd tytuł projektu – „Zielona sztuka „), edukacja i promowanie praktyk środowiskowych, zachęcanie personelu, wolontariuszy, interesariuszy i publiczności w dwóch krajach partnerskich do działań zrównoważonych oraz promowanie inicjatyw podnoszących świadomość.

Zrównoważony rozwój jest jednym z najważniejszych priorytetów europejskich, dlatego doświadczenia projektowe mają być wzbogacające, inspirowane sztuką i kulturą, zrównoważone, harmonijne z naturą, środowiskiem i naszą planetą oraz inkluzywne, zachęcające do dialogu międzykulturowego, dyscyplinami, płciami i wiekiem.

Cele projektu to, poprzez zrównoważone warsztaty i występy, stworzenie treści „zielonych” przedstawień na tematy pobudzające do refleksji, które odzwierciedlą społeczne i polityczne wyzwania, a także problemy środowiskowe, i powinny być postrzegane jako bodźce do refleksji, pozostając jednocześnie otwarte na interpretację przez artystów/uczestników. Projekt ma na celu zbadanie, w jaki sposób edukacja kulturalna może przyczynić się do zrównoważonego rozwoju, a nie tylko eksplorować, jak poszczególne wydarzenie/mieli mogą być bardziej zrównoważone.

Dodatkowo, projekt ma na celu dalszy wzrost instytucjonalny, konkurencyjność i dobrobyt, kreatywność i innowację, wprowadzając rozwiązania, które mogą wzmacniać zdolności instytucji partnerskich, w pełni wykorzystać ich potencjał jako instytucji kulturalnych o silnym wpływie na społeczności lokalne i poza nimi, zwiększając jakość pracy i praktyki zaangażowanych organizacji i instytucji.

Cele są ściśle związane z wybranymi priorytetami – projekt ma na celu zmniejszenie wpływu środowiskowego instytucji partnerskich oraz społeczności lokalnych, zwalczanie zmian klimatycznych, promowanie idei inkluzywności i różnorodności oraz tworzenie możliwości uczenia się dla wszystkich obywateli dorosłych.

W czerwcu 2024 rozpoczęliśmy pierwsze wspólne działania. Od 10 do 17 czerwca portugalska grupa wraz z polskimi uczestnikami będzie przygotowywać „zielony ” spektakl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content