Święto Wspólnego Uśmiechu – Wydarzenie Integracyjne dla Osób Niepełnosprawnych, Ich Opiekunów i Przyjaznego Otoczenia

Projekt polegał na zorganizowaniu wydarzenia integracyjnego, dedykowanego osobom niepełnosprawnym i ich opiekunom z terenu województwa opolskiego. Udało się osiągnąć cel zadania, którym było umożliwienie tym osobom włączenia się w życie społeczne poprzez wspólne spędzanie czasu, czerpanie radości i satysfakcję z różnorodnych aktywności. Nasza grupa docelowa objęła nie tylko osoby niepełnosprawne, w tym osoby w podeszłym wieku, ale także ich opiekunów, aby zacieśnić więzi, w tym międzypokoleniowe, utrwalić pozytywny wizerunek osób niepełnosprawnych oraz promować savoir-vivre wobec nich.
Wydarzenie, zaplanowane w ramach tego zadania, odbyło się w miejscowości Kamiennik, na boisku sportowym obok świetlicy. Miejsce to jest wyposażone w miejsce do grillowania oraz wiatę, zapewniając przestrzeń do wspólnej zabawy oraz wygodne miejsca do odpoczynku i rozmów. Niektóre zajęcia, takie jak choreoterapia, odbyły się w pomieszczeniu świetlicy ze względu na ich charakter.
W ramach zadanie odbył się koncert zespołu muzycznego, wykonujący łatwe w odbiorze utwory muzyczne. Po koncercie odbyła się zabawa taneczna, w której wzięli udział wszyscy uczestnicy, a została ona poprowadzona przez didżeja. Konkursy i zabawy również były ważnym elementem projektu. Przygotowano konkurencje dostosowane do potrzeb niepełnosprawnych uczestników, takie jak konkurs wiedzy ogólnej, łamigłówki czy quizy muzyczne. Zachęcano osoby niepełnosprawne wraz z opiekunami do udziału, aby dostarczyć im radości i emocji.
Dodatkowo zorganizowano warsztaty tematyczne, które pozwoliły niepełnosprawnym uczestnikom rozwijać swoje zainteresowania i umiejętności, w tym warsztaty artystyczne, takie jak rękodzieło. Zapewniono różnorodność opcji, aby każdy mógł znaleźć coś interesującego. Przeprowadzono 4 warsztaty dla osób niepełnosprawnych. Dodatkowo zorganizowano foto-budkę z licznymi rekwizytami. W wydarzeniu udział wzięły 4 trenerki z partnerskiego
Stowarzyszenia Kallitechnio z Grecji, które poprowadziły dodatkowe warsztaty rękodzieła. Wydarzenie uświetniło stoisko rękodzielnicze Zakładu Aktywności Zawodowej w Nysie.
Obfity poczęstunek został przygotowany przez lokalne koło gospodyń wiejskich w Kamienniku. Wydarzenie miało miejsce 16
lipca 2023 roku (niedziela).